
”Hei, kaikki toimii!” -energiaopetuspaketteja 2. luokille
Me Seinäjoen Energialla tuemme energiaopetusta ja lahjoitamme Hei, kaikki toimii! -energiaopetusmateriaaleja Seinäjoen alakoulujen 2. luokille.
Opetusmateriaalikampanja on osa valtakunnallista Energiansäästöviikkoa, jota vietetään 6.-12.10.2025. Kyseinen viikko on erinomainen ajankohta nostaa energia aiheeksi alakoulun oppitunneilla.
Hei, kaikki toimii! -opetuspaketissa on suunnittelua ja opetustyötä helpottavia malleja ja vinkkejä luokkatyöskentelyyn sekä lukuisia käytännöllisiä tehtäviä. Paketin avulla on helppo ottaa haltuun perustiedot energiasta, sen tuotannosta sekä järkevästä käytöstä ja säästämisestä. Paketissa on valmis tuntirunko koko viikoksi. Paketti sisältää opettajan oppaan lisäksi lasten energiakirjan, julisteita, muistipelikortit sekä lautapelin.
Lue lisää lähestyvästä energiansäästöviikosta täältä.