Seinäjoen Energia Oy korottaa vesihuoltomaksuja 1.1.2024 alkaen

Yleinen

Tiedote 27.11.2023

Seinäjoen Energia Oy korottaa vesihuoltomaksuja 1.1.2024 alkaen.

Hinnankorotuksen syynä on yleinen hintatason nousu ja kohoavat käyttö- ja hankintakustannukset. Tavoitteenamme on myös säilyttää hyvä inves­tointikyky. Rakentamalla ja saneeraamalla verkostoja sekä laitoksia vas­taamme asiakkaidemme ja kasvavan Seinäjoen tarpeisiin.

Talous- ja jäteveden käyttömaksut nousevat noin 7,5 prosenttia. Perusmak­sut nousevat 15 prosenttia. Liittymismaksuihin ei tule muutoksia.

Vesihuollon käyttömaksut ovat pysyneet samana kahden vuoden ajan ja ne ovat korotusten jälkeenkin valtakunnallista keskitasoa.

Omakotikiinteistöllä, jossa veden kulutus on 150 kuutiota vuodessa, koro­tusten vaikutukset ovat yhteensä noin kuusi euroa kuukaudessa.

Seinäjoen Energia Oy:n tavoitteena on tarjota asiakkailleen luotettavaa ve­sihuoltopalvelua vakaalla ja edullisella hintatasolla myös tulevaisuudessa.

Uudet käyttö- ja perusmaksut löytyvät seinajoenenergia.fi/vesi/hinnasto

Hinnanmuutokset eivät edellytä asiakkaalta toimenpiteitä. Asiakkaita informoidaan hinnanmuutoksista myös kirjeitse.

Sähkönmyynnin, kaukolämmön ja Seiverkot Oy:n hinnastoihin ei tule muutoksia vuoden vaihteessa.

Seinäjoella 27.11.2023

Vesa Hätilä
Toimitusjohtaja