Uuden altaan rakennustyömaa jätevedenpuhdistamolla

Uusi allas hukkalämmön talteenottoa varten valmistuu jätevedenpuhdistamolle

Artikkeli, Vesi

Seinäjoen jätevedenpuhdistamolle rakentuu parhaillaan uusi puhdistetun jäteveden allas. Se toimii vesivarastona lämpöpumpuille ja on osa prosessia, jossa puhdistetusta jätevedestä otetaan talteen lämpöä kaukolämpöverkkoon.

Kaukolämmön talteenoton rakennusprojekti Seinäjoen jätevedenpuhdistamon yhteydessä on edennyt suunnitelmien mukaisesti. Uuden talteenottolaitoksen valmistuttua syksyllä 2025 puhdistetusta jätevedestä saadaan talteen hukkalämpöä, joka siirretään lämpöpumpun avulla kaukolämpöverkkoon. Puhdistetusta jätevedestä saatavalla lämmöllä lämmitetään noin 2 000 omakotitaloa.

Hukkalämmön talteenotto jätevedestä ja hyödyntäminen kaukolämpöverkossa on esimerkki polttoon perustumattomasta lämmön tuotannosta.

”Puhdistettu vesi on aina lämmintä. Jatkossa se saadaan hyödynnettyä, mikä vähentää Seinäjokeen laskettavaa lämpökuormaa”, Seinäjoen jätevedenpuhdistuslaitoksen käyttöpäällikkö Juha Korpi selvittää.

Yksi osa lämmön talteenottoprosessia on puhdistetulle jätevedelle rakennettu 1 000 kuution allas, joka toimii syöttövesisäiliönä eli vesivarastona lämpöpumppuja varten. Altaalta lähtee kaksi putkea, joita pitkin vesi kiertää lämpöpumpuille ja palaa takaisin altaalle. Allas sijoittuu Seinäjoen jätevedenpuhdistamon tontille puhdistamorakennusten viereen.

Altaan rakentaminen käynnistyi joulukuussa 2024, ja rakennustyöt valmistuvat syksyllä 2025. Kevään aikana allastyömaalla on tehty betonointitöitä, ja myöhemmin kesällä pystytetään teräsrunkoinen pumppaamo osa. Uuden altaan rakennushanke on saanut ympäristöministeriöltä investointiavustusta.