Mies puhumassa puhelimeen rakennustyömaalla

Liittyminen vesi- ja viemäriverkkoon

Liittyminen vesi- ja viemäriverkostoon edellyttää liittymishakemuksen täyttämistä. Sen perusteella annetaan liittymislausunto ja laaditaan liittymissopimus.

Liittymishakemus

Uudisrakennuskohteet

Jos kyse on uudisrakennuskohteesta, liittyjä ilmoittaa rakennushankkeen tiedot liittymishakemuksessa. Hakemus toimitetaan rakennuslupahakemuksen liitteenä Seinäjoen kaupungin rakennusvalvontaan.

Olemassa olevat rakennukset

Liittyjät, jotka hakevat vesi- ja/tai viemäriliittymää olemassa olevaan rakennukseen, toimittavat liittymishakemuksen suoraan Seinäjoen Energialle. Annamme hakemuksen perusteella liittymislausunnon, jonka liitekartalla esitetään tonttijohtojen eli vesi- ja viemärijohtojen liitospisteet ja padotuskorkeudet. Hakemus toimitetaan Seinäjoen Energialle joko sähköpostitse tai postitse:

Sähköpostosoite: lassi.lahteenmaa@sen.fi
Postiosoite: Seinäjoen Energia / Vesi, Rahtitie 4, 60100 Seinäjoki

Liittymissopimus ja -maksut

Liittymishakemuksen perusteella annetaan liittymislausunto ja laaditaan liittymissopimus. Esitäytetyt sopimuskappaleet eli kaksi samansisältöistä sopimusta lähetetään liittyjälle allekirjoitettavaksi. Toinen allekirjoitetuista sopimuksista palautetaan Seinäjoen Energialle ja toinen jää liittyjälle. Liittymissopimuksen voi tehdä ainoastaan kiinteistön omistaja. Kiinteistön voi liittää verkostoon, kun sopimus on solmittu ja liittymismaksu on maksettu.

Kiinteistölle voidaan jo rakennusaikana tilata vesijohtoliittymä. Liittymä on joko kiinteähintainen rakennusaikainen vesi tai vesimittarin mittaukseen perustuva, todellinen kulutuksen mukainen liittymä.

Rakennuksen valmistumisen ja käyttöönoton yhteydessä liittyjän tulee ilmoittaa vesimittarilukema Seinäjoen Vedelle vuosikulutusarvion laskemiseksi sekä mahdollisen rakennusaikaisen käyttöveden laskuttamiseksi. Olemassa olevan rakennuksen liittyessä vesi- ja viemäriverkostoon tulee liittyjän ilmoittaa vesimittarilukema Seinäjoen Vedelle laskutuksen aloittamiseksi todellisen tilanteen mukaisesti.

Liittymisestä vesi- ja viemäriverkostoon, liitostöistä sekä muista mahdollisista liittymisestä aiheutuvista kustannuksesta perimme maksuja voimassa olevan hinnaston mukaisesti.

Kiinteistön vesi- ja viemäröintisuunnitelmat

Kiinteistön vesi- ja viemäröintisuunnitelmat eli Kvv-suunnitelmat tulee hyväksyttää rakennusvalvonnassa. Kiinteistön vesijohto- ja/tai viemäritöitä varten tulee nimetä Kvv-työnjohtaja.

Vesi- ja/tai viemärijohtojen liitospisteet korkeustietoineen esitetään liittymislausunnon liitteenä toimitettavalla liitospistekartalla, jonka Seinäjoen Energia toimittaa. Liittymislausunnossa osoitettua liitoskohtaa saa muuttaa ainoastaan Kvv-suunnittelija sopimalla asiasta erikseen Seinäjoen Energian kanssa.

Liitostöiden tilaaminen

Tonttivesijohdon liitoksen vesijohtoverkostoon saa tehdä ainoastaan Seinäjoen Energia. Vesi- ja viemärijohtojen rakentaminen kiinteistön alueella kuuluu hankintoineen ja asennuksineen rakentajalle tai rakennuttajalle. Tonttivesijohdon putkimateriaali on mahdollista ostaa Seinäjoen Energialta. Tonttivesijohdon liitostyö tulee tilata työtilausnumerostamme (puh. 0207 601 223) noin kolme työpäivää ennen liitosajankohtaa.

Vesimittari voidaan toimittaa tonttivesijohdon liitostyön yhteydessä, jos vesimittarin paikka on tiedossa ja kaivanto on valmiina vesimittarille asti. Vesimittari toimitetaan kun liittymissopimus on solmittu ja liittymismaksu on maksettu. Vesimittarin asentamisesta ja liitostöistä veloitetaan voimassaolevan hinnaston mukaisesti.

Lisätietoa liittymis- ja sopimusasioissa

Lassi Lähteenmaa

Asiakaspalvelu

Saatat olla kiinnostunut myös näistä